Kity

Od mája 2007 pribudla do našej domácnosti Kitinka. Dlho sme váhali, či si máme zadovážiť psíka a aké plemeno, ale voľba pudel sa ukázala ako správna. Od prvého dňa nás obveseľuje svojimi kúskami a robí nám spoločníka pri každej činnosti.
Zaujalo vás toto plemeno? Prečítajte si o ňom viac:
Pôvod
Pôvodom je pudel lovecký pes, ktorý bol používaný ako aportér zostreleného vtáctva z vody. Názov plemena je odvodený z nemeckého pudeln (máchať sa vo vode) či Pfudel (mláka) a francúzsky názov Caniche pochádza zo slova canard (kačka). Dodnes robí pudel svojmu menu česť a väčšina príslušníkov tohto plemena nie len vášnivo aportuje, ale miluje k neveľkej radosti majiteľov aj čváchanie sa vo vode a blate.
Vytrvalosť
Ak sa pozrieme na stavbu tela pudla, vidíme, že je predurčený pre pohyb. Dlhé nohy s dobrým uhlením a krátky pevný chrbát mu umožňujú vytrvalý klus aj veľkú obratnosť pri skokoch. Dlhej partii nosa vďačí pudel za to, že ani v najväčších horúčavách nemá problémy s dýchaním ako plemená s krátkou lebkou. Dlhá srsť dobre izoluje nie len pred chladom, ale i pred slnečnými lúčmi. Vďaka týmto skutočnostiam je pudel prakticky neúnavný a je ideálnym spoločníkom pre pešiu turistiku. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že dvadsapäťkilometrové horské pochody (viac sme neskúšali kvôli nám, nie psovi) nerobí zdravému, hoci aj netrénovanému zvieraťu žiaden problém. (Bez preháňania môžem konštatovať, že sa nám nespočetne krát podarilo unaviť nášho nemeckého ovčiaka, ale ani jeden krát žiadneho z pudlov) Stavbe tela bez extrémov a pomerne dobrému zdraviu plemena vďačí pudel i za svoju dlhovekosť (12 – 18 rokov).
Zdravie
Celkovo najlepšiemu zdraviu sa tešia veľké pudle, ktoré všeobecne patria medzi najzdravšie a veľmi dlhoveké plemená. Avšak ani pudlovi sa nevyhýbajú niektoré dedičné zdravotné problémy – predovšetkým toy a trpaslíčie pudle môžu trpieť napríklad progresívnou atrofiou sietnica oka a ťažkosťami kĺbov. V súčasnej dobe musia všetky zvieratá pred zaradením do chovu absolvovať vyšetrenie na dedičné choroby a v prípade pozitívneho nálezu sú vyradené. U všetkých pudlov, tak ako i u iných plemien s prevísajúcimi ušami, je potrebné venovať zvláštnu pozornosť hygiene ucha, niektorí jedinci trpia na zápaly zvukovodu. Rovnako je nutné starať sa o chrup, obzvlášť u malých veľkostí sa často vyskytuje zubný kameň.
Inteligencia
Inteligencia pudla je všeobecné známa. Pri pokusoch vykonaných etológom Stanley Corenem sa umiestnil na druhom mieste zo 79ich testovaných plemien (zvíťazila border kólia a na treťom mieste sa umiestnil nemecký ovčiak) Veľmi často pudla využívajú v cirkusoch a varieté, pretože sa nie len rýchlo učí, ale spolupracuje s človekom s obrovským nadšením. Cvičiť pudla je radosť, vďaka jeho fixácii na pána a životnému temperamentu je výcvik ľahký a postupuje veľmi rýchlo. Vzhľadom k povahe sú pre náročnejší výcvik najvhodnejšie pudle čiernej farby a stredného alebo veľkého rázu.
Aktivita
Pudel je psychicky i fyzicky veľmi aktívne plemeno a víta každú činnosť, ktorá sa mu ponúka. Dokáže neúnavne aportovať, je veľmi vhodný na agility a bez problémov zvláda cviky poslušnosti. Pri výcviku sa plne sústredí na svojho pána, obvykle sa nenechá príliš rozptyľovať okolitými psami alebo pachmi. Dajú sa uplatniť bežné metódy, tak ako u všetkých plemien je dôležitá dôslednosť. Je absolútne nutné vyvarovať sa hrubosti, lebo pudel má sklony k precitlivenosti a extrémnej submisivite (podriadenosti). Ľahšie ako u iných tvrdších plemien sa cvičiteľovi môže stať, že sa mu bude u nohy chúliť ustráchaný pes, vykonávajúci cviky mechanicky a bez iskry, tak typickej pre toto plemeno.
Rodina
Z predošlých odstavcov je jasné, že pudel je ideálnym psom pre ľudí ako je on sám – vitálnych a športovo založených. Rozhodne by bolo chybou myslieť si, že si vystačí sám, ak mu poskytneme napríklad možnosť výbehu na záhrade. Pudel chce byť neustále v kontakte so „svojimi“, túži po komunikácii verbálnej i dotykovej. Spýtavým pohľadom pátra v tvári človeka a dá sa povedať, že sa snaží, aby mu neuniklo žiadne hnutie jeho mysle. Nesmierne rád sa mazná a s obľubou spí v posteli, lebo fyzický dotyk s človekom má pre neho veľký význam. Tieto vlastnosti robia z pudla vynikajúceho spoločníka, ktorý je človeku stále nablízku a s ktorým sa majiteľ nikdy nenudí.
Spolužitie s pudlom
Čo sa týka súžitia pudla so psami iných rás, prebieha za predpokladu správnej výchovy celej svorky obvykle bez problémov. Pudel sa väčšinou ochotne podriadi jedincom väčších a dominantnejších plemien. Menšie psy, než je on sám, sa nesnaží terorizovať, ak ho rešpektujú. Avšak je viac ako pravdepodobné, že príslušníkom menej temperamentných plemien a plemien, ktoré neoplývajú zmyslom pre humor, polezie ku hre stále naladený pudel, ľudovo povedané, poriadne „na nervy“. Súžitie s mačkami a inými domácimi miláčikmi, rovnako ako s hydinou, nerobí problémy.
Údržba srsti
V neposlednej rade je potrebné upozorniť na to, že pudel vyžaduje pravidelnú údržbu a odbornú úpravu srsti, ktorá je nevyhnutná (ak má pes dobre vyzerať) a stojí majiteľa určitý čas a peniaze. Náročnosť údržby srsti je priamo úmerná kvalite a veľkosti jedinca. Špičkové výstavné zvieratá majú extrémne hustú srsť, ktorej úprava pred výstavou zaberie majiteľovi niekoľko hodín (obvykle 4 – 6). Výstavná úprava pudla je jednou z najzložitejších vôbec a začiatočník ju nezvládne bez odbornej pomoci. Ale aj obyčajných domácich miláčikov je nutné pravidelne česať a aspoň raz za dva mesiace odborne strihať. Odmenou za venovanú starostlivosť je majiteľovi pes, ktorý úplne stratí typický psí pach a ktorého srsť vďaka svojej zvláštnej štruktúre v pravom slova zmysle nepĺzne (odumreté srsť ostáva v rúne a je nutné ju vyčesávať, inak pes splstnatie). Zauzlený, plstnatý či dohola ostrihaný pudel je smutnou vizitkou pohodlnosti.
Zhrnutie
Vlastnosti pudla: Veľmi temperamentný pes, permanentne dobre naladený, s veľkou fixáciou na majiteľa, od ktorého vyžaduje zamestnanie (hru, výcvik, pohyb). Ak mu nie je umožnený úzky kontakt s človekom, veľmi trpí. Obvykle nedôverčivý k cudzím ľuďom ale neagresívny. Veľmi ľahko cvičiteľný, senzitívny, dobre sa podriaďuje autorite, vrodený aportér. Väčšina pudlov nemá sklony prenasledovať zver ani usmrcovať menšie zvieratá. Dlhoveký, do neskorého veku hravý a vitálny. Ideálny pre turistiku, agility, tanec so psom, flyball a výcvik poslušnosti alebo frisbee. Efektívny výstavný pes s krásnou srsťou a úchvatným pohybom.

Nevýhody plemena: u niektorých jedincov najmá toy a trpasličieho rázu sa vyskytuje nervozita, hystéria, sklony k štekavosti, patologická závislosť na majiteľovi (dá sa to ovplyvniť výberom šteňaťa z vhodného rodu/chovu). Nevybitý veľký psychický i fyzický potenciál zanedbávaných zvierat sa môže prejaviť v deštrukčnej činnosti (platí najmä pre mladé zvieratá stredného a veľkého rázu). Aj keď srsť nepĺzne, jej úprava a údržba vyžaduje čas a finančné prostriedky.

Zdroj: www.havino.net

Kity